setTimeout("ga('send','event','Engaged users','More than 10 seconds')",10000);

Woda wodorowa – magazynowanie energii

29 czerwca 2018 |

Woda wodorowa – magazynowanie energii

Jesteś osobą aktywną, która nie wyobraża sobie dnia bez treningu? Z pewnością choć jeden raz miałeś do czynienia z zakwasami i objawami przetrenowania. Sprawdź, dlaczego powinieneś regularnie spożywać wodę wodorową.

Uprawnianie sportu a nawodnienie organizmu

Woda jest nam niezbędna do życia – według specjalistów dziennie powinniśmy jej wypijać o 1,5 do nawet 3,5 litra. Zapotrzebowanie na wodę osób trenujących jest jeszcze wyższe. W czasie intensywnego treningu dochodzi bowiem do usuwania ciepła poprzez np. pocenie się. Zbyt małe spożycie płynów może doprowadzić do odwodnienia organizmu – to stan, który zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

Nie tylko ilość, lecz także jakość spożywanej wody ma znaczenie. Współcześnie każdy z nas ma spory wybór – obok wody z kranu, możemy sięgnąć po wodę mineralną i wodę wodorową. Aby zapewnić sobie stały dostęp do wody wodorowej, wystarczy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie – generator wody H2, np. RaRa. Korzyści płynących z picia wody wodorowej jest sporo, a o jej wpływie na organizm sportowców mówią m.in. najnowsze badania.

Co się dzieje w Twoim organizmie, gdy intensywnie ćwiczysz?

Podczas treningu zapotrzebowanie na tlen wzrasta. Skutkiem ubocznym komórkowych procesów oddychania są tzw. reaktywne formy tlenu (RFT). Charakterystyczne dla nich jest to, że w swojej budowie mają jeden lub więcej niesparowanych elektronów i w związku z tym dążą do ich sparowania. Odbywa się to przez pozbycie się nadmiarowego elektronu lub przyłączenia elektronu z innej cząsteczki.

Reaktywne formy tlenu spełniają w organizmie istotną rolę, bo biorą udział m.in. w przekazywaniu sygnałów w komórkach. Z drugiej strony ich nadmiar jest szkodliwy – prowadzi np. do pękania nici DNA. Z tego względu tak ważne jest, aby poziom RFT był utrzymywany na stałym poziomie. Nie zawsze jest to możliwe – organizm może nie być w stanie na bieżąco usuwać RFT. Wówczas też dochodzi do zjawiska, które określa się mianem stresu oksydacyjnego.

Występowanie stresu oksydacyjnego podczas treningu jest faktem. Według specjalistów stres może odgrywać istotną rolę w procesie rozwoju objawów przetrenowania. Jako osoba aktywnaz pewnością znasz ból mięśni, który ma miejsce po ciężkim treningu. Odpowiedzialny jest za to kwas mlekowy, który gromadzi się w organizmie po przekształceniu glukozy w energię. Czy wiesz, że regularne spożywanie wody wodorowej może zapobiec zmęczeniu mięśni?

Zmęczenie mięśni a woda wodorowa

Wiadomo, że woda wodorowa jest silnym antyoksydantem. Z tego względu oraz z uwagi na fakt, że specjaliści uważają, że stres oksydacyjny może przyczyniać się do rozwoju objawów przetrenowania, przeprowadzono badanie, w którym udział wzięli piłkarze.

Biorących udział w badaniu piłkarzy podzielono na dwie grupy. Przez okres tygodnia pierwszej grupie podawano wodę wodorową, a drugiej placebo. Podczas aktywności fizycznej piłkarzy naukowcy oznaczali m.in. markery stresu oksydacyjnego.

Z przeprowadzonych badań wynika, że u sportowców przyjmujących doustnie wodę wodorową poziom mleczanu we krwi obniżył się. W efekcie po intensywnym treningu mięśnie były w lepszej kondycji.

Choć niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych badań, aby dokładnie wyjaśnić, jak woda wodorowa wpływa na mięśnie, to dostępne wyniki sugerują, że osoby aktywne powinny sięgać po wodę wodorową. W ten sposób mogą one zapewnić sobie odpowiednie nawodnienie i jednocześnie chronić się przed zmęczeniem mięśni, które zostało wywołane ostrym wysiłkiem fizycznym.

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22520831

Woda wodorowa w Twoim domu

Nowoczesny generator wody wodorowej dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej na stronie:

www.molecularhydrogenfoundation.org