setTimeout("ga('send','event','Engaged users','More than 10 seconds')",10000);

FAQ

FAQ – najczęściej zadawane pytania.

Czym jest woda wodorowa?

Woda wodorowa to zwykła woda (H2O), która została wzbogacona rozpuszczalnym, molekularnym wodorem (H2). W wodzie można rozpuścić wiele substancji, np. gazowy dwutlenek węgla (CO2). W ten sposób powstają popularne napoje gazowane, np. Coca-Cola czy Pepsi-Cola.
Aktualnie istnieje wiele metod wytwarzania wody nasyconej molekularnym wodorem. Z myślą o klientach indywidualnych, którzy chcą zapewnić sobie stały dostęp do wody wodorowej, powstały specjalne urządzenia – generatory wody wodorowej, np. RaRa. Po podłączeniu generatora do ujęcia wody lub napełnieniu jego zbiornika, można otrzymać wodę wodorową.

Czy gaz wodorowy jest wybuchowy?

Gaz wodorowy jest bardzo wybuchowy, ale bez obaw – spożywanie wody wodorowej jest bezpieczne. Wszystko dlatego, że gaz wodorowy rozpuszcza się w wodzie, a następnie ulatnia się z niej. Stężenie wodoru molekularnego w wodzie jest też zbyt niskie, aby mógł on być wybuchowy.

Woda to H2O. Czym jest wodór molekularny i woda wodorowa?

Jeżeli spojrzysz na wzór sumaryczny wody, to cząsteczka wody zawiera już wodór – H2O. Być może zastanawiasz się, dlaczego zatem potrzebujesz generatora wody wodorowej. Wodór, który jest w wodzie, jest związany z tlenem. W efekcie ma on inne właściwości niż cząsteczka H2.

Wzór sumaryczny wodoru molekularnego to H2, czyli dwa atomy wodoru (stąd też inne określenie – wodór dwuatomowy). Te dwa atomy wodoru są związane wyłącznie ze sobą. Wodór w takiej postaci ma właściwości terapeutyczne. W wodzie wodór H2 rozpuszcza się, a płyn ma właściwości terapeutyczne.

Czy woda wodorowa jest kwaśna?

Woda bogata w dodatnie jony wodoru (H+) faktycznie jest kwaśna. Nie musisz jednak obawiać się, że dotyczy to także wody wodorowej, bo ta jest bogata w wodór cząsteczkowy. Gaz wodorowy jest neutralny i rozpuszcza się w wodzie.

Gdy zaopatrzysz się w generator wody wodorowej, będziesz miał stały dostęp do wody bogatej w wodór. Możesz wyczuwać różnicę w smaku, ale woda na pewno nie będzie kwaśna. Woda wodorowa ma szerokie zastosowanie – możesz ją wykorzystać do mycia owoców i warzyw oraz codziennej pielęgnacji skóry.

Czy po dodaniu wodoru do wody powstaje nadtlenek wodoru?

Nie, nie jest to możliwe. Wzór sumaryczny wody to H2O, a nadtlenku wodoru H2O2. Dodany do wody gaz wodorowy po prostu rozpuszcza się w niej – nie wchodzi w reakcje i nie tworzy nowych cząstek. Ma za to właściwości terapeutyczne, co zostało potwierdzone wieloma badaniami.

Wodór jest słabo rozpuszczalny w wodzie. Jak zatem może mieć właściwości terapeutyczne?

Faktem jest, że wodór jest słabo rozpuszczalny w wodzie. Z drugiej strony trzeba pamiętać o innych właściwościach tego pierwiastka chemicznego – to najlżejsza cząsteczka we wszechświecie. Aby woda wodorowa wykazywała działanie terapeutyczne, stężenie wodoru musi być na odpowiednim poziomie.

Z przeprowadzonych badań wiadomo, że woda wodorowa o stężeniu 1,6 mg/l ma większą zawartość przeciwutleniaczy niż 100 mg witaminy C. Dzieje się tak dlatego, że w 1,6 mg wodoru jest więcej całkowitych cząsteczek niż w 100 mg witaminy C.

Czy wodór, który rozpuści się w wodzie, nie ulotni się z niej natychmiast?

Tak, wodór zaczyna się ulatniać z wody natychmiast po tym, jak się rozpuści. Nie oznacza to jednak, że znika natychmiast – może pozostać w wodzie przez kolejnych kilka godzin. Nie od razu też zawartość wodoru spada poniżej terapeutycznego.

Aby zrozumieć mechanizm, który zachodzi w wodzie wodorowej, najlepiej posłużyć się przykładem. Gdy kupisz butelkę z gazowanym napojem i odkręcisz nakrętkę, to nie od razu wyparowuje cały gaz, prawda? Podobnie jest w przypadku wodoru molekularnego, którym zostaje nasycona woda.

Ile wody wodorowej należy wypijać, aby odczuć jej terapeutyczne właściwości?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa – naukowcy wciąż prowadzą liczne badania nad wodą wodorową. Przyjmuje się jednak, że o terapeutycznym stężeniu wodoru molekularnego w litrze wody wodorowej można mówić wówczas, gdy jego zawartość wynosi od 1 do 3 mg.

Generator wody wodorowej RaRa zapewnia stały dostęp do wody o terapeutycznym stężeniu wodoru molekularnego – 1,2 mg/l. Wystarczy zatem wypijać zalecaną przez specjalistów dzienną ilość wody (od 1,5 do 3,5 l), aby zapewnić sobie dobre samopoczucie.

Czy pijąc więcej wody wodorowej, uzyskam lepszy efekt?

Niekoniecznie, choć nie można tego wykluczyć. Trzeba pamiętać, że woda wodorowa ma terapeutyczne stężenie tylko wówczas, gdy występuje odpowiednie stężenie wodoru molekularnego (od 1 do 3 mg na litr). Spożywanie większej ilości wody bogatej w wodór dwuatomowy niż jest to zalecane, wcale nie oznacza, że będziesz czuł się lepiej. Wodór molekularny nie jest magazynowany w organizmie – jego nadmiar jest wydalany.

Ponieważ wciąż trwają badania nad wodą wodorową, najlepiej zachować umiar – spożywaj tyle wody, ile zalecają specjaliści. Nadmiar wody w organizmie jest równie szkodliwy jak odwodnienie.

Czy woda wodorowa jest bezpieczna?

Tak – zarówno Ty, jak i osoby Ci najbliższe możecie bez obaw spożywać wodę wodorową. Specjaliści zalecają jej picie zarówno dorosłym, osobom starszym, jak i dzieciom. Wszystko dlatego, że stężenie wodoru molekularnego w wodzie wodorowej jest znacznie niższe niż to, które powszechnie stosuje się w terapiach wodorowych.

Działanie wodoru zostało dobrze udokumentowane i wiadomo, że ten pierwiastek chemiczny jest bezpieczny. Przywołać wystarczy fakt, że od lat 40-tych ubiegłego wieku wodór jest powszechnie wykorzystywany w nurkowaniu głębinowym.

Kiedy odkryto terapeutyczne korzyści wodoru?

Badania nad wpływem wodoru na ciało człowieka są prowadzone od dawna. Najwcześniejsze dokumenty mówiące o tym, że wodór może mieć właściwości lecznicze, pochodzą z 1978 r. Wiele badań nad wodą nasyconą wodorem molekularnym prowadzili w ubiegłym wieku Japończycy.

Na bardzo szeroką skalę tematem wody wodorowej naukowcy, lekarze i konsumenci zaczęli interesować się stosunkowo niedawno. W 2007 r. w  prestiżowym czasopiśmie Nature Medicine został opublikowany artykuł grupy dr. Ohtao korzyściach płynących ze spożywania wody bogatej w wodór.

Czy picie wody alkalicznej może zneutralizować nadmiar kwasu w organizmie?

Woda alkaliczna ma niską zasadowość. W praktyce jej picie neutralizuje kwas obecny w organizmie, ale w niewielkim stopniu.Jeżeli chcesz zapewnić sobie stały dostęp do wody alkalicznej, będziesz potrzebował jonizatora wody alkalicznej, a nie generatora wody wodorowej.

Spożywanie wody alkaliczne ma jednak pewne zalety. Wiadomo, że zwalcza ona wodne rodniki. Specjaliści polecają jej picie osobom otyłym i często skarżącym się na migreny. Z drugiej strony woda alkaliczna nie ma właściwości terapeutycznych, które ma woda nasycona wodorem.

Czy jest związek między rozwojem chorób a kwaśnym odczynem krwi?

Za pomocą oznaczenia pH określa się kwasowość lub zasadowość roztworu. Optymalny zakres pH dla krwi wynosi od 7,35 do 7,45. Wówczas specjaliści mówią o równowadze kwasowo-zasadowej, czyli równowadze kationów i anionów w płynach ustrojowych. Jeżeli pH krwi spada, to pacjent może skarżyć się na złe samopoczucie, np. osłabienie czy rozdrażnienie. W praktyce jednak bardzo rzadko zdarza się, że pH krwi spada poniżej 7. Trzeba też pamiętać, że obniżenie pH krwi do poziomu np. 7,2 czy 7,1 wciąż – według skali pH – nie oznacza, że krew ma odczyn kwasowy.

Spadek pH krwi najczęściej jest spowodowany sposobem odżywiania się. Jeżeli w diecie występują w dużych ilościach produkty kwasotwórcze, np.: kawa i herbata, makarony, cukier, mąka, jasny ryż czy alkohol, to pH spada.

Słyszałem, że dr Otto Heinrich Warburg otrzymał nagrodę Nobla za udowodnienie tezy, że „przyczyną powstawania nowotworów jest zakwaszone środowisko organizmu, w którym poziom tlenu utrzymuje się na niskim poziomie”. Czy to prawda?

Profesor Warburg uważał, że osłabiony układ immunologiczny w połączeniu z zaburzoną przemianą materii są podłożem rozwoju komórek nowotworowych. Na podstawie prowadzonych prac udowodnił, że komórki nowotworowe odżywiają się glukozą, nie tlenem, jak ma to miejsce w przypadku zdrowych komórek. Uczonemu nagroda Nobla został przyznana za odkrycie budowy i działania enzymów oddechowych, a nie za badania nad komórkami nowotworowymi.

W jaki sposób krew utrzymuje alkaliczne pH?

Nasze organizmy zostały wyposażone w mechanizmy, dzięki którym pH krwi zostaje unormowane, gdy dochodzi do zmian będących efektem np. spożycia posiłku. Za utrzymanie stałego poziomu pH krwi są odpowiedzialne:

  • buforowe układy krwi – do mieszaniny słabych kwasów i zasadowych soli, która jest obecna w osoczu krwi, należą przede wszystkim bufory: węglanowy, fosforanowy i białkowy,
  • układ oddechowy, który jest odpowiedzialny za systematyczne usuwanie CO2,
  • układ moczowy, który jest odpowiedzialny za usuwanie wodorowęglanu HCO3 .

Jeżeli do organizmu wraz z pożywieniem zostają wprowadzone związki chemiczne o charakterze kwaśnym, to uruchomiony zostaje mechanizm, który ma na celu ich zneutralizowanie. Ten sam mechanizm zostaje uaktywniony, gdy związki o charakterze kwaśnym powstają w wyniku przemiany materii.

Co to są antyoksydanty?

Antyoksydanty to przeciwutleniacze. Opóźniają lub wstrzymują procesy utleniania komórek.

Co to jest wodór cząsteczkowy H2?

Wodór cząsteczkowy (molekularny) to najprostsza dwuatomowa cząsteczka złożona z dwóch atomów wodoru. Na Ziemi występuje śladowo. Jednak woda nasycona wodorem H2 okazuje się być kolejnym sposobem wykorzystania wodoru dla ludzkości.

Czym są stres oksydacyjny i wolne rodniki?

Stres oksydacyjny to zaburzenie stanu równowagi antyoksydantami, a prooksydantami. To stan w którym organizm traci swoje naturalne zdolności obronne. Stres oksydacyjny może prowadzić do wielu groźnych chorób. Wolne rodniki w naszym organizmie to cząsteczki zawierające niesparowane elektrony czyli atomy o jednym elektronie bez pary.

Czym jest woda nasycona wodorem?

W świetle badań naukowych można ją nazwać „wodą życia”. Woda wodorowa uwalnia organizm od szkodliwych wolnych rodników, oczyszcza i wspomaga funkcje witalne. Duża zawartość wodoru cząsteczkowego zbliża ją do uzdrawiających wód znanych z Lourdes czy Tlacote.

Jak stosować wodę nasyconą wodorem?

Warto wypijać ok. 1,5 – 2 litrów wody dziennie natychmiast po nalaniu z generatora RaRa. Należy pamiętać, że wodór bardzo szybko „wyparowuje” do atmosfery.

Jakie są korzyści z picia wody wodorowej?

Podstawowa korzyść to funkcja antyoksydacyjna. O wpływie wodoru cząsteczkowego przeczytacie więcej w zakładce H2 EDU. Znajdują się tam materiały z badań naukowych, które potwierdzają szereg prozdrowotnych zastosowań wody nasyconej wodorem cząsteczkowym.

Dlaczego nie widzę bąbelków w wodzie?

Brak bąbelków nie oznacza, że wodór nie jest generowany. Jeśli temperatura wody jest za niska, bąbelki mogą się tymczasowo nie pojawić. Można sprawdzić to za pomocą wskaźnika wodoru. Wciśnij przycisk Cleaning (Czyszczenie), w celu wymycia urządzenia. Wymień filtr, jeśli był w użytku od dłuższego czasu. Funkcjonowanie generatora wody wodorowej może ulec uszkodzeniu, jeśli wydajność filtra się zmniejszy.

Dlaczego generator świeci się na pomarańczowo?

Są różne przyczyny z powodu których generator świeci się na pomarańczowo:

  • domaga się czyszczenia. Przycisk Cleaning służy do automatycznego czyszczenia urządzenia. Po każdorazowym przepływie 30 litrów wody, czerwone światło LED zamruga. Należy wtedy przycisnąć przycisk Cleaning przez 3 sekundy. Przez ok. 25 sekund z generatora wypłynie ok 250 ml wody, którą należy wylać. Funkcja czyszczenia może być użyta w każdej chwili.
  • zalany został czujnik wycieku wody. Czujnik wycieku wody (umieszczony jest na dolnej powierzchni obudowy). W wypadku wycieku wody lub zalania go od zewnątrz, czujnik bezpieczeństwa umieszczony na zewnętrznej powierzchni dna wykryje go. Czerwone i zielone diody LED będą migać na przemian a maszyna zatrzyma się. Należy wtedy wyjąć wtyczkę z gniazdka, wytrzeć oraz osuszyć czujnik bezpieczeństwa i podłączyć ponownie urządzenie do sieci elektrycznej. Zdarza się że trzeba poczekać aż woda wyschnie i wyparuje.
  • należy wymienić filtr. Szczegóły wymiany filtra znajdują się w instrukcji obsługi w zakładce GeneratorH2. Po wymianie filtra odłącz zasilanie, po czym przyciśnij i przytrzymaj przycisk H2 na pięć sekund w celu zrestartowania urządzenia. Problem powinien zniknąć po ponownym włączeniu zasilania.