setTimeout("ga('send','event','Engaged users','More than 10 seconds')",10000);

Wolne rodniki mogą być dobre

29 czerwca 2018 |

Wolne rodniki mogą być dobre

W naszych organizmach obecne są zarówno wolne rodniki, jak i antyoksydanty. O tych pierwszych najczęściej mówi się negatywnie, bo ich nadmiar prowadzi do stresu oksydacyjnego. Tymczasem obecność wolnych rodników jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to po prostu niesparowane atomy, które powstają w procesie przemiany tlenu w energię. Dodatkowo wolne rodniki wprowadzamy do organizmu wraz z pokarmem. Ponieważ każdy z wolnych rodników dąży do tego, aby mieć parzystą liczbę elektronów, atakuje on inne. Odzyskując równowagę (czyli liczbę parzystych elektronów), pozbawia jej innego atomu.

Działalność wolnych rodników bardzo szkodzi organizmowi. Każdy wolny rodnik wyrządza w organizmie liczne szkody, np. uszkadza nici DNA. Co więcej, jeżeli w organizmie nie ma wystarczającej liczby antyoksydantów, których zadaniem jest neutralizowanie działania wolnych rodników, to dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego. Współcześnie naukowcy uważają, że stres oksydacyjny jest podłożem do rozwoju poważnych chorób, np. miażdżycy czy nowotworów.

Drugie oblicze wolnych rodników

Mimo że o wolnych rodnikach najczęściej mówi się w kontekście negatywnym, to ich obecność w organizmie nie jest przypadkowa. Wolne rodniki mają konkretne zadania, a ich udział w niektórych procesach jest po prostu niezbędny.

W sytuacji homeostazy, czyli równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, wolne rodniki mają następujące zadania:

  • pełnią rolę mediatorów w procesach komórkowych – to właśnie one przekazują sygnały zarówno w obrębie komórki, jak i między komórkami,
  • wpływają na prawidłowy przebieg reakcji zapalnej – ma to związek z faktem, że wolne rodniki są w stanie zwiększyć przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych,
  • od nich zależy apoptoza i różnicowanie się komórek – w ten sposób komórki są w stanie przystosować się do nowych warunków, zaś uszkodzone są eliminowane.

Obecność wolnych rodników jest niezbędna wówczas, gdy do organizmu przedostają się pasożyty. Wówczas wolne rodniki biorą udział w ich usuwaniu. Dotyczy to również czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób jamy ustnej. Taki wniosek płynie z przeprowadzonych badań – naukowcy stwierdzili obecność wolnych rodników w ślinie.

Nasz organizm nieustannie jest atakowany m.in. przez wirusy. Przed groźnymi bakteriami czy właśnie wirusami chroni nas układ immunologiczny. Wolne rodniki mają ogromne znaczenie dla sprawnego działania tego układu – to właśnie one aktywują limfocyty T, które biorą udział w odpowiedzi odpornościowej komórki.

Jak zapewnić sobie równowagę między wolnymi rodnikami a antyoksydantami?

Tylko wówczas, gdy w organizmie istnieje równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, te pierwsze spełniają swoje podstawowe role i nie uszkadzają komórek. Z tego względu tak ważne jest utrzymanie homeostazy.

Każdy z nas ma wpływ na zachowanie równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, bo trzeba pamiętać, że zarówno wolne rodniki, jak i antyoksydanty dostarczamy do organizmu z pożywieniem. Z tego względu warto wybierać owoce i warzywa zamiast np. smażonych potraw. Świeże owoce i warzywa są źródłem antyoksydantów, zaś smażona żywność wolnych rodników.

Antyoksydantów do organizmu można też dostarczyć, sięgając po wodę wodorową. Woda bogata w wodór molekularny jest aktualnie najskuteczniejszym selektywnym antyoksydantem – wypłukuje wolne rodniki, zapewnia oczyszczenie i regenerację organizmu.

 

Źródło:

http://www.phmd.pl/api/files/view/2729.pdf

Woda wodorowa w Twoim domu

Nowoczesny generator wody wodorowej dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej na stronie:

www.molecularhydrogenfoundation.org