setTimeout("ga('send','event','Engaged users','More than 10 seconds')",10000);

Woda wodorowa – wpływ na zapalenia

15 czerwca 2018 |

Woda wodorowa – wpływ na zapalenia

Stan zapalny to odpowiedź organizmu na pojawienie się w nim patogenu lub uszkodzenie tkanek. Czy woda wodorowa może łagodzić stany zapalne? Postanowili to sprawdzić naukowcy. Wyniki badań są obiecujące.

Stan zapalny – co dzieje się w organizmie?

Do charakterystycznych objawów stanu zapalnego należy zaliczyć: gorączkę, ból i obrzęk. Zaobserwowanie takich symptomów to dla każdego z nas informacja, że w organizmie dochodzi do niepokojących zmian – właśnie wówczas też najczęściej udajemy się do lekarza.

Stan zapalny to nie tylko odpowiedź organizmu na np. uszkodzenie, lecz także sposób na zneutralizowanie infekcji, która ma miejsce. Ponieważ w ostatnich latach wiele mówi się o tym, że w patogenezie chorób istotną rolę odgrywają wolne rodniki, naukowcy postanowili sprawdzić, czy w przyszłości woda nasycona wodorem molekularnym może być szeroko wykorzystywana przy leczeniu stanów zapalnych.

Przeciwzapalne działanie wodoru molekularnego

Naukowcy postanowili zbadać wpływ soli fizjologicznej bogatej w wodór na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Szczurom co drugi dzień przez dwa tygodnie podawano sól z molekularnym wodorem. Po dokonaniu obserwacji makro- i mikroskopowych naukowcy doszli do wniosku, że podawanie soli fizjologicznej wzbogaconej wodorem zmniejszyło u szczurów utratę wagi i złagodziło uszkodzenie błony śluzowej okrężnicy.

Aby sprawdzić działanie przeciwzapalne wodoru molekularnego naukowcy podzieli myszy, u których wywołano zapalenie okrężnicy. Jednej grupie podali siarczan sodu dekstranu, drugiej siarczan sodu dekstranu i wodór molekularny. Badania kontrolne potwierdziły, że u myszy, którym podano wodór, destrukcja tkanek okrężnicy była niższa.

Owrzodzenie żołądka wywołane stresem – czy woda wodorowa może pomóc?

W Polsce wrzody żołądka lub dwunastnicy są diagnozowane u co dziesiątego Polaka. Problem jest zatem poważny. Z uwagi na właściwości wody wodorowej, naukowcy postanowili sprawdzić, czy wodór molekularny może chronić przed rozwojem owrzodzenia żołądka, które zostało wywołane stresem. Badanie przeprowadzono na szczurach – części podano sól fizjologiczną bogatą w wodór 5 minut przed stresem.

Aby sprawdzić wpływ wody wodorowej na żołądek, po kilku godzinach naukowcy pobrali od szczurów błony śluzowe żołądka do dalszych badań. Wynika z nich, że podanie wodoru zmniejszyło m.in. peroksydację (utlenianie) lipidów, która została wywołana stresem.

Woda wodorowa a martwicze zapalenie jelit

Martwicze zapalenie jelit to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego, która występuje u noworodków. Z uwagi na doniesienia o dobroczynnym wpływie wodoru molekularnego na organizm człowieka, naukowcy sprawdzili, czy sól fizjologiczna bogata w wodór może chronić przed rozwojem martwiczego zapalenia jelit u szczurów.

U szczurów, którym podawano sól bogatą w wodór wodorowy, zaobserwowano zwiększoną przeżywalność oraz osłabienie choroby. Dodatkowo nie traciły one wagi. Wyniki badań wskazują, że woda wodorowa lub sól fizjologiczna bogata w wodór może być w przyszłości wykorzystywana w łagodzeniu stanów zapalnych.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23773716

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19486890

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22543062

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23932609

http://www.radiokrakow.pl/poradniki/zdrowie/wrzody-zoladka-choroba-polakow/

Woda wodorowa w Twoim domu

Nowoczesny generator wody wodorowej dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej na stronie:

www.molecularhydrogenfoundation.org