setTimeout("ga('send','event','Engaged users','More than 10 seconds')",10000);
15 czerwca 2018 | woda antyoksydacyjna woda h2 woda wodorowa
Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości. Wszystkie są narażone na wiele chorób, np. osteoporozę. Aby o nie zadbać, warto przyjrzeć się diecie i wprowadzić do niej pokarmy bogate w witaminy D i C oraz wapń. Pomóc może też codzienne spożywanie wody wodorowej.
Woda wodorowa to inaczej woda nasycona wodorem. Aby miała ona terapeutyczny, czyli korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, stężenie wodoru molekularnego musi wynosi co najmniej 1,2 mg na litr wody. Współcześnie zapewnienie sobie dostępu do wody wodorowej nie jest kłopotem – wystarczy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, czyli generator wody wodorowej.
Zakup generatora wody wodorowej powinny rozważyć m.in. osoby mające problem z kośćmi. Dotychczas naukowcy udostępnili wyniki wielu badań dotyczących wpływu wody wodorowej na organizm człowieka. Z opublikowanych artykułów wynika, że ma ona korzystny wpływ na kondycję kości i w przyszłości może mieć zastosowanie przy leczeniu chorób kości.
Poszczególne układy w organizmie, w tym kostny, ulegają starzeniu. Z wiekiem dochodzi do utraty masy kostnej – proces ten najczęściej zaczyna się po 35. roku życia. Naukowcy przeprowadzili badanie, podczas którego sprawdzili, jaki wpływ ma woda wodorowa na utratę masy kostnej u szczurów. Do jakich wniosków doszli?
Okazało się, że podawanie wody nasyconej wodorem spowodowało zmniejszenie stresu oksydacyjnego i w konsekwencji zahamowało osteoklastogenezę, czyli proces powstawania osteoklastów, które mają zdolność rozpuszczania i wchłaniania tkanki kostnej. Naukowcy uważają, że w przyszłości podawanie wody wodorowej może pomóc astronautom – mikrograwitacja ma duży wpływ na gęstość kości.
W ostatnich latach naukowcy dokładniej przyjrzeli się mezenchymalnym komórkom macierzystym (MSC), które zostały odkryte w późnych latach 60. ubiegłego wieku. Dziś wiadomo, że MSC to komórki mogące przekształcić się w różne typy dojrzałych komórek, np. kostne, i dlatego przez badaczy są uznawane za komórki, które mogą być szeroko wykorzystywane w leczeniu wielu chorób.
W szpiku kostnym częstotliwość występowania MSC jest niska – mierzona za pomocą testu CFU-F wynosi między 1:2500 a 1:10000. Wiedząc, że cząstki wodoru mają korzystny wpływ na narządy człowieka, naukowcy postawili hipotezę, że cząstki wodoru mogą również zapobiegać procesowi starzenia się MSC. Podanie 3% gazu wodorowego wydłużyło m.in. czas replikacji MSC – takie wyniki płyną z przeprowadzonych badań.
Naukowcy mają coraz więcej dowodów na twierdzenie, że stres oksydacyjny może mieć duże znaczenie w postępie osteoporozy. Wiadomo, że zarówno woda, jak i gaz wodorowy to skuteczne przeciwutleniacze. Badacze postanowili sprawdzić, jak woda wodorowa wpływa na osteoporozę wywołaną jajnikami.
Szczurom bez jajników podawano wodę wodorową przez 3 miesiące. Kontrolne badania potwierdziły, że woda wodorowa zmniejszyła stres oksydacyjny i skutecznie zapobiegła zmniejszeniu masy kostnej. Dodatkowo podawanie wody wodorowej normowało wydzielanie TNF-a – cytokiny związanej z procesem zapalnym.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22648000
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20570654
http://www.postepybiochemii.pl/pdf/2_2013/187_197.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23121335