setTimeout("ga('send','event','Engaged users','More than 10 seconds')",10000);

Woda wodorowa – wpływ na cukrzycę i otyłość

15 czerwca 2018 |

Woda wodorowa – wpływ na cukrzycę i otyłość

Naukowcy nie mają wątpliwości, że wolne rodniki mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do rozwoju chorób. Czy spożywanie wody wodorowej może pomóc osobom otyłym i tym, u których zdiagnozowano cukrzycę?

Równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami – klucz do zdrowia

Gdy dochodzi do zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, upośledzone zostają mechanizmy obronne organizmu. Jest to zjawisko niepożądane, bo prowadzi do rozwoju wielu chorób, np. cukrzycy.

Osoby, u których zdiagnozowano otyłość np. II stopnia, najczęściej nie odżywiają się zdrowo – ich codzienna dieta składa się z produktów przetworzonych i bogatych w węglowodany. Efektem dodatniego bilansu kalorycznego jest przyrost masy ciała oraz zaburzenie równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami – tych pierwszych jest więcej. Współcześnie otyłość jest bardzo poważnym problemem. Szacuje się, że tylko w Polsce nadwaga i otyłość dotyczy 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet.

Ponieważ w ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji o działaniu wodoru molekularnego, naukowcy postanowili sprawdzić jego wpływ na niektóre choroby, w tym cukrzycę i otyłość. Do jakich wniosków doszli, zapoznając się z wynikami badań?

Wodór molekularny, a cukrzyca

Aby sprawdzić działanie wodoru molekularnego na cukrzycę, naukowcy wykorzystali szczurzy model cukrzycy. Podając szczurom, u których wprowadzono dietę wysokotłuszczową i o wysokiej zawartości glukozy, sól fizjologiczną bogatą w wodór, badacze mogli ocenić m.in. poziom glutationu i malonodialdehydu. Do jakich wniosków doszli, dysponując wynikami badań?

Sól fizjologiczna bogata w wodór obniżyła poziom glukozy i lipidów we krwi oraz podniosła poziom antyoksydantów, np. wspomnianego glutationu. W związku z tym naukowcy uważają, że wodór molekularny może skutecznie łagodzić objawy cukrzycy, korzystnie wpływając na stres oksydacyjny.

Jaki wpływ na lipidy ma wodór molekularny?

Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że otyłość wiąże się m.in. z zaburzeniem metabolizmu kwasów tłuszczowych. Aby sprawdzić, czy wodór wodorowy w przyszłości może być wykorzystywany w leczeniu otyłości, naukowcy wystawili komórki ludzkiego wątrobiaka HepG2 na działanie m.in. kwasu palmitynowego.

W przypadku komórek, które przed badaniem zostały traktowane wodorem molekularnym, naukowcy twierdzili zmniejszony wychwyt kwasów tłuszczowych. Wniosek płynący z badania jest następujący – wodór hamuje akumulację lipidów.

Cukrzyca i otyłość a woda wodorowa

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy, którzy sprawdzili, jakie korzyści płyną ze spożywania wody wodorowej. Wodę bogatą w wodór molekularny podawano otyłym myszom. Efektem było złagodzenie stłuszczenia wątroby u myszy oraz obniżenie poziomu glukozy w osoczu. Woda wodorowa korzystnie wpłynęła także na poziom insuliny i trójglicerydów w organizmach myszy.

Według naukowców zarówno woda, jak i sól fizjologiczna bogata w wodór molekularny mogą skutecznie pomagać pacjentom, u których stwierdzono otyłość lub zdiagnozowano cukrzycę. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone kolejne badania, aby potwierdzić dobroczynny wpływ wody wodorowej na te dwie poważne choroby cywilizacyjne.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23448206

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21293445

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22800834

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/W-Polsce-nadwage-lub-otylosc-ma-juz-64-proc-mezczyzn-i-49-proc-kobiet,177695,8.html

Woda wodorowa w Twoim domu

Nowoczesny generator wody wodorowej dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej na stronie:

www.molecularhydrogenfoundation.org