setTimeout("ga('send','event','Engaged users','More than 10 seconds')",10000);

Woda wodorowa i jej wpływ na mózg

20 kwietnia 2018 |

Woda wodorowa i jej wpływ na mózg

Mimo że mózg to jeden z największych organów w ciele człowieka, to niewiele osób jest w stanie wymienić kilka charakterystycznych dla niego chorób. Według specjalistów stres oksydacyjny może być pierwotną przyczyną, która powoduje patologiczne zmiany w obrębie tego narządu i układu nerwowego.

Stres oksydacyjny, a stan neuronów

Nie bez powodu występowanie stresu oksydacyjnego jest uznawane za bardzo groźne, gdy mowa o funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Neurony są w większym stopniu narażone na szkodliwe działanie wolnych rodników i ma to związek z ilością tlenu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zwiększone zapotrzebowanie na tlen sprawia, że jednocześnie w obszarze tego narządu jest znaczenie więcej wolnych rodników.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że stres oksydacyjny ma wpływ na powstanie i rozwój wielu chorób degeneracyjnych układu nerwowego. Mowa przede wszystkim o chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona i stwardnieniu zanikowym bocznym. U pacjentów, u których zdiagnozowano jedną z wymienionych chorób, zaobserwowano m.in. obniżoną aktywność enzymów niezbędnych w procesie usuwania wolnych rodników, np. katalazy (CAT) i dysmutazy ponadtlenkowej (SOD).

Czy woda wodorowa może pomóc?

Szacuje się, że na całym świecie choroba Alzheimera dotyczy ok. 30 mln osób, które ukończyły 65 lat.  Choroba Parkinsona dotyka ok. 1,5% populacji powyżej 65. roku życia. Ponieważ nasze społeczeństwo starzeje się, z roku na rok schorzenie to może być rozpoznawane u coraz większej liczby pacjentów. Naukowcy poszukują zatem odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób nie dopuścić do rozwoju tej choroby. Czy woda nasycona wodorem molekularnym może pomóc?

Z przeprowadzonych badań wynika, że:

  • Wodór molekularny zapobiegał rozwojowi i progresji zwyrodnienia nigrostriatalnego u szczurów z chorobą Parkinsona. Zwyrodnienie nigrostriatalne to choroba, dla której charakterystycznej jest zanikanie neuronów łączących korę mózgową z prążkowiem i istotą czarną. Rezultatem zmian jest m.in. problem z utrzymaniem równowagi. Wyniki badań pozwalają sądzić, że wodór może opóźniać rozwój choroby Parkinsona.
  • Woda bogata w wodór molekularny może chronić neurony przed uszkodzeniem podczas niedokrwiennego uszkodzenia mózgu. Eksperyment przeprowadzony na szczurach dowiódł, że leczenie oparte o wodę bogatą w wodór zmniejszyło objętość zawału mózgu. Jednocześnie podawanie wodoru molekularnego poprawiło także funkcje neurologiczne już po uszkodzeniu mózgu.
  • W płatach mózgu woda wodorowa wykazuje działanie przeciwutleniacza i zmniejsza tworzenie się nadtlenku wodoru. Eksperyment przeprowadzono na myszach, których organizmy nie były w stanie syntetyzować witaminy C.

Proces odkładania się w mózgu białek amyloidu beta prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy sól fizjologiczna bogata w wodór może usprawnić proces pamięciowy. Sól była podawana szczurom przez 14 dni, a wynik badania był pozytywny – funkcje zarówno poznawcze, jak i pamięciowe zostały usprawnione. To pozwala sądzić, że w przyszłości woda nasycona wodorem może mieć szerokie zastosowanie w leczeniu chorób mózgu i układu nerwowego.

Źrodła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18706888

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19356598

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25920370

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20171955

https://www.omicsonline.org/open-access/molecular-hydrogen-and-its-potential-application-in-therapy-of-brain-disorders-2168-975X.1000154.pdf

http://www.phmd.pl/api/files/view/29037.pdf

http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,dziesiec-najczestszych-chorob-mozgu,galeria,379113,2.html#gallery_2

https://neurologia.mp.pl/choroby/151060,choroba-parkinsona

Woda wodorowa w Twoim domu

Nowoczesny generator wody wodorowej dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej na stronie:

www.molecularhydrogenfoundation.org