setTimeout("ga('send','event','Engaged users','More than 10 seconds')",10000);

Co pić podczas treningu?

22 marca 2018 |

Co pić podczas treningu?

Jeżeli dbasz o siebie, to z pewnością zwracasz uwagę na to, co jesz i nie unikasz aktywności fizycznej. Czy na trening powinieneś zabierać napoje izotoniczne, czy może wodę? Podpowiadamy, po jaką wodę warto sięgać, aby zadbać o swoje samopoczucie.

Trening a produkcja wolnych rodników

Wolne rodniki (oksydanty) to zdolne do samodzielnej egzystencji cząsteczki lub atomy. Charakterystyczne jest dla nich to, że mają co najmniej jeden niesparowany elektron – dążą one do pozbycia się go lub przyłączenia kolejnego. Ich zachowanie prowadzi do uszkodzenia komórek, a w efekcie także do rozwoju chorób.

Wolne rodniki występują w organizmie każdego z nas. Ich stężenie może być jednak różne. Zasadniczo w komórce powinna być zachowana równowaga między ilością wolnych rodników i antyoksydantów. Zadaniem tych drugich związków chemicznych jest hamowanie powstawania wolnych rodników. Zaburzenie tej równowagi jest bardzo szkodliwe – prowadzi do stresu oksydacyjnego.

Jak to się dzieje, że do organizmu przedostają się wolne rodniki? Są one przede wszystkim wynikiem procesów metabolicznych zachodzących w organizmie – powstają m.in. podczas zamiany tlenu na energię.

Ponieważ podczas treningu rośnie zapotrzebowanie na tlen, stężenie wolnych rodników wzrasta. Ich ilość może przy tym wzrosnąć tak drastycznie, że dojdzie do utleniania substancji będących antyoksydantami, np. glutationu. To bardzo niebezpieczna sytuacja – uszkodzeniu mogą ulec mięśnie szkieletowe, które są najbardziej podatne na działanie wolnych rodników. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn – z badań wynika, że kobiety są mniej podatne na to zjawisko.

Wysiłek fizyczny a produkcja kwasu mlekowego

Aby wykonać poszczególne ćwiczenia, potrzebujemy energii.  Nośnikiem energii jest ATP (adenozynotrójfosforan) – związek chemiczny, w skład którego wchodzą: adenina, ryboza i trzy grupy fosforanowe. W komórkach znajdują się niewielkie pokłady ATP, które wystarczają jednak przy wykonywaniu podstawowych czynności. Podczas treningu zgormadzone w komórkach ATP zostaje spożytkowane bardzo szybko, a to oznacza, że w organizmie musi dojść do szeregu procesów, aby została wyprodukowanakolejna porcja.

Źródłem energii jest fosfokreatyna. Występuje ona w tkance mięśniowej, ale w niewielkich ilościach. W praktyce pozwala ona pokryć zapotrzebowanie organizmu na energię jedynie na krótki okres. Energia może być też czerpana z glikogenu i skrobi – w organizmie występuje ona pod postacią tych polimerów. Efektem spalania glukozy jest powstanie w mięśniach kwasu mlekowego.

Zasadniczo kwas mlekowy jest na bieżąco odprowadzany z mięśni. W przypadku jednak intensywnego treningu jego stężenie rośnie bardzo szybko – w praktyce usuwana jest tylko jego część, a to oznacza, że dochodzi do kumulacji tego związku. Wówczas mówi się o kwasicy mleczanowej – pH krwi spada poniżej normy, czyli 7,35–7,45. Zakwaszenie mięśni jest zjawiskiem negatywnym – jest jedną z przyczyn zmęczenia.

Co pić w czasie treningu?

Zdrowe odżywianie się oznacza konieczność wyeliminowania słodkich napojów. Osoby aktywne fizycznie najczęściej sięgają po napoje izotoniczne lub wodę. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to ich skład jest tak skomponowany, aby w organizmie zostały uzupełnione poziomy: witamin, elektrolitów i wody. Rezultatem spożycia napoju izotonicznego jest także zlikwidowanie uczucia zmęczenia czy sztywności mięśni.

Po napoje izotoniczne najczęściej sięgają sportowcy, którzy zawodowo zajmują się sportem. Osoby ćwiczące, aby zachować formę, odbywają mniej intensywne treningi; również ich częstotliwość jest niższa. Nie oznacza to jednak, że nie powinni one dokładniej przyjrzeć się płynom, które przyjmują w czasie lub po treningu. Najczęściej jest to woda – jest ona tańsza niż napoje izotoniczne, ale równie dobrze nawadnia organizm.

Specjaliści zalecają picie wody każdemu, nie tylko osobom aktywnym. Kłopot jednak w tym, że dziś mamy sporo wód do wyboru. Na większości etykiet butelek wód mineralnych czy źródlanych oferowanych w sklepach nie znajdziemy informacji o pH. Tymczasem rozbieżności są bardzo duże. Jak zatem zagwarantować sobie dostęp do wody o neutralnym pH?

Woda wodorowa – dlaczego warto ją pić?

W ostatnim czasie bardzo głośno jest o wodzie wodorowej. Ma ona wiele zalet – jej picie jest zalecane również osobom aktywnym fizycznie. Jeżeli ćwiczysz, wiesz już, że intensywny trening – mimo że pozwala zachować dobrą kondycję i figurę – jest takżeźródłem:

  • wolnych rodników, które są uważane za przyczynę rozwoju licznych schorzeń, np. cukrzycy czy choroby Parkinsona,
  • kwasu mlekowego, którego nagromadzenie powoduje obniżenie pH krwi.

Aby wspomóc mechanizmy antyoksydacyjne swojego organizmu i wyrównać poziom pH, potrzebna jest woda o ujemnym potencjale (będąca antyoksydantem) i jednocześnie o neutralnym pH. Właściwości te ma woda wodorowa.

Woda H2 to woda nasycona wodorem molekularnym. Ma ona dobroczynny wpływ na organizm. Jej ujemny potencjał redox sprawia, że neutralizuje ona wolne rodniki – oddaje lub przyjmuje elektrony. Korzyścią jest także jej neutralne pH, dzięki któremu odkwasza organizm. To jednak nie wszystkie jej zalety – woda wodorowa:

  • ma funkcję rewitalizującą,
  • poprawia efektywność treningu, bo zasila komórki energią,
  • wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Regularne spożywanie wody wodorowej wpływa także na dobre samopoczucie. Zaburzenie równowagi zasadowo-kwasowej może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia. Skoro woda H2 ma neutralne pH, sprzyja zachowaniu równowagi zasadowo-kwasowej w organizmie.

Jak zapewnić sobie dostęp do wody wodorowej?

Co pić podczas treningu? Woda wodorowa to dobry wybór. Pozostaje tylko zapewnić sobie do niej stały dostęp. Współcześnie nie jest to trudne – wystarczy zakupić generator aktywnego wodoru. Urządzenie podłączone do sieci wodociągowej oznacza możliwość korzystania z wody nasyconej wodorem w każdym momencie. Co istotne, wodę H2 z generatora można wykorzystać nie tylko jako podstawowy napój – może ona służyć także do mycia owoców, gotowania potraw i pielęgnacji ciała.

Jeżeli dbasz o siebie, możesz zadawać sobie pytanie, jaką wodę pić podczas treningu. Sięgając po wodę H2, wspomożesz swój organizm zarówno w usuwaniu wolnych rodników, jak i odzyskaniu równowagi zasadowo-kwasowej.

Źródła:
http://www.dbc.wroc.pl/Content/15723/SiM99_DBC.pdf
http://www.senslab.de/download/pdf/Training_pl.pdf
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/009/424/original/49-54.pdf?1470134226
http://bazhum.muzhp.pl
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-f5fe6031-bcd1-4073-9e41-c29fcccaa480/c/11_SZWEDZIAK_K.pdf

Woda wodorowa w Twoim domu

Nowoczesny generator wody wodorowej dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej na stronie:

www.molecularhydrogenfoundation.org